Укр. | Рус. | Eng

  

Гаряча лінія: 044-253-75-89, 0800-50-17-20
Захист персональних даних: 253-11-35, 253-53-94

 

Депутат Європарламенту Павел Коваль – Ніні Карпачовій: «Ви дали нам європейський урок правди у захисті прав людини»

25 листопада 2011 року в офісі Омбудсмана України відбулася зустріч Уповноваженого з прав людини Ніни Карпачової з депутатами Європарламенту. Ніна Карпачова розпочала зустріч словами: «Для мені як Омбудсмана України має важливе значення подальше поглиблення співпраці з Європарламентом, адже це допомагатиме у захисті прав і свобод людини відповідно до європейських стандартів». Вона зазначила: Україна нині як ніколи відчуває пильну увагу до себе європейської спільноти, в тому числі Євросоюзу, що позитивно впливає на реалізацію наших євроінтеграційних прагнень.

altОмбудсман поінформувала про найгостріші виклики у галузі прав людини в Україні. Зокрема йшлося про системні проблеми забезпечення права на справедливий суд, неналежне виконання рішень національних судів та Європейського суду з прав людини, дотримання принципу верховенства права, зловживання арештами як запобіжним заходом та незадовільні умови тримання в місцях позбавлення волі.

Відповідаючи на запитання депутатів Європарламенту стосовно права Омбудсмана на законодавчу ініціативу, Ніна Карпачова зазначила, що де-факто реалізує його через подання Президенту України з ратифікації важливих міжнародних документів у галузі прав людини, через безпосередню участь у засіданнях Уряду, де вносить конкретні пропозиції до законопроектів, а також через співпрацю з народними депутатами України. Сторони погодились, що за сучасних умов Омбудсман України потребує закріплення на конституційному рівні права законодавчої ініціативи.

На зустрічі йшлося й про умови тримання ув’язнених. Гостей, зокрема, цікавило питання щодо можливості відвідання ув’язнених у слідчих ізоляторах. Відповідаючи, Омбудсман України нагадала, що за законом користується правом безперешкодного відвідання місць позбавлення волі, а такими повноваженнями наділені омбудсмани далеко не всіх країн ЄС.

Ніна Карпачова наголосила, що у своїх поданнях до Уряду, органів прокуратури та судів неодноразово ставила питання про забезпечення права ув’язнених на обстеження та медичну допомогу за межами ІТТ і СІЗО в закладах МОЗ України.

На прохання гостей Ніна Карпачова розповіла про результати свого нещодавнього «візиту без попередження» в Київський слідчий ізолятор, де вкотре відвідала у камерах неповнолітніх та багатьох жінок. Депутати Європарламенту висловили занепокоєння станом здоров’я Юлії Тимошенко та проведенням її допитів у камері. Омбудсман підтвердила, що у екс-прем’єр-міністра дійсно спостерігається суттєве погіршення стану здоров’я і вона спілкувалася, не підводячись з ліжка. Наразі за результатами «візиту без попередження» вдалося добитися проведення часткового медичного обстеження Юлії Тимошенко за межами СІЗО, а після зустрічі Омбудсмана з Генеральним прокурором було припинено допити у камері.

Європарламентарі попросили прокоментувати, якою є справа Юлії Тимошенко – політичною чи кримінальною. Омбудсман відповіла, що в будь-якій справі вона не дає політичних оцінок судовим рішенням. «За мандатом Омбудсмана мій обов’язок – робити все можливе для захисту прав людини на справедливий суд та гідне поводження із заарештованими», – підкреслила Ніна Карпачова.

Співголова Комітету з парламентського співробітництва ЄС та України Павел Коваль подякував Ніні Карпачовій за відверту розмову, зазначивши: «Ви дали нам європейський урок правди у захисті прав людини, що додає нам більшого натхнення лобіювати укладання Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом».

На завершення Ніна Карпачова підтвердила на незмінності власної позиції: процес євроінтеграції України не повинен гальмуватися, адже він є інструментом, який гарантує посилення поваги до прав і свобод людини в Україні. «У нас з країнами Європейського Союзу одна цивілізація, одна культура і єдині цінності», – підсумувала Омбудсман України.

На фото прес-служби Уповноваженого з прав людини:

Уповноважений з прав людини Ніна Карпачова з депутатами Європарламенту: від Польщі – співголовою комісії з парламентського співробітництва Україна-ЄС Павлом Ковалем та від Німеччини – Вернером Шульцом.