Укр. | Рус. | Eng

  

Гаряча лінія: 044-253-75-89, 0800-50-17-20
Захист персональних даних: 253-11-35, 253-53-94

 

Ніна Карпачова: "Звернення до Омбудсмана України та Євросуду віддзеркалюють гострі проблеми прав людини"

Відбулася зустріч судді Європейського Суду з прав людини від України, кандидата юридичних наук Ганни Юдківської з фахівцями офісу Омбудсмана України.

Відкриваючи зустріч, Омбудсман України Ніна Карпачова наголосила на важливості об’єднання зусиль фахівців інституту Уповноваженого з прав людини та Євросуду в посиленні захисту прав людини, адже Україна, на жаль, є одним з лідерів за кількістю поданих до цієї європейської судової інстанції заяв громадян. І що суттєво – звернення до Омбудсмана України віддзеркалюють ті ж проблеми, з якими українці ідуть до Європейського суду з прав людини.

За повідомленням Ганни Юдківської, кількість звернень до Євросуду з прав людини з країн – членів Ради Європи стрімко зростає. Якщо, наприклад, у 1998 році надійшло 18 тисяч скарг, то у 2010 році вже 75 тисяч. Тому доводиться всерйоз задуматися над реформуванням Європейського суду з прав людини, а також – над реалізацією відповідних запобіжних заходів на національному рівні, які б розв’язували системні проблеми, що спричиняють, зокрема, чисельні звернення українців до європейської судової установи.

Суддя наголосила, зокрема, на важливості так званих пілотних рішень Євросуду з прав людини. Серед них і відоме рішення за справою "Іванов проти України", в якому наголошується на відсутності в нашій країні ефективного механізму правового захисту від невиконання рішення, прийнятого національним судом. Європейський суд зобов’язав Україну впродовж одного року після набуття рішенням законної сили впровадити відповідні засоби. Минуло два роки, а й досі такий механізм не створено, на чому неодноразово наголошувала Омбудсман України, зокрема під час Міжнародної науково-практичної конференції "Проблеми застосування практики Європейського суду з прав людини в правовій системі України", яка відбулася в липні 2011 року в Києві.

Серед інших пілотних рішень, які обговорювалися під час зустрічі, – справа "Велижанина проти України" (про порушене право на недоторканність житла), справа "Савіни проти України " (про відібрання дітей у сліпих батьків та поміщення їх у державні заклади опіки), справа «Яременко проти України» (щодо катувань), справа «Ічин та інші проти України» (порушення права на свободу та особисту недоторканність неповнолітніх).

Діалог юристів підтвердив, що застосування тортур та зловживання правом на арешт не тільки порушують конституційні права людини, а й завдають серйозної шкоди іміджу України.

На думку судді Європейського суду з прав людини, в Україні захисту потребують і самі судді – представники незалежної гілки української влади. Уповноважений з прав людини наголосила, що це безсумнівно, але не у всіх випадках, навівши приклад свого п’ятирічного провадження про брутальне порушення прав людини внаслідок неякісного підбору деяких суддів на посаду. "Сподіваюсь, – зазначила Ніна Карпачова, – що Вища кваліфікаційна комісія суддів, створена на професійній основі, буде серйозним запобіжником таким кадровим помилкам у судовому корпусі".

Ніна Карпачова подякувала Ганні Юдківській за важливий професійний обмін думками, висловивши сподівання на подальшу плідну співпрацю.

03.11.2011 р

altНа фото прес-служби Уповноваженого з прав людини: Омбудсман України Ніна Карпачова під час зустрічі з суддею Європейського Суду з прав людини від України Ганною Юдківською, жовтень 2011 року, місто Київ