Укр. | Рус. | Eng

  

Гаряча лінія: 044-253-75-89, 0800-50-17-20
Захист персональних даних: 253-11-35, 253-53-94

 

Листи та звернення

Звернення до Голови Апеляційного суду м.Києва А.В. Чернушенко щодо затримання та взяття під варту екс-Міністра внутрішніх справ України, народного депутата України IV скликання Юрія Луценка

 

Голові Апеляційного суду м.Києва

А. В. Чернушенку

До Уповноваженого з прав людини на особистому прийомі звернулися народні депутати України О. Доній, Ю. Гримчак, А. Павловський, В. Ар’єв, Ю. Стець та Ю. Кармазін, а також низка громадських організацій щодо необґрунтованого за­тримання та взяття під варту екс-Міністра внутрішніх справ України, народного депутата України IV скликання Юрія Луценка.

28 грудня 2010 р. Уповноважений з прав людини у Київському слідчому ізоляторі відвідала безпосередньо в камері Ю. Луценка, який також повідомив про незакон­ність його арешту. При цьому він запевнив, що, якщо йому буде змінено запобіж­ний захід на не пов’язаний з позбавленням волі, готовий з’являтися на всі виклики слідства та суду і просив клопотати про зміну йому запобіжного заходу.

На підставі викладеного у цих зверненнях Уповноваженим з прав людини від­повідно до п.1 ч.3 ст.17 Закону України “Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини” було відкрито провадження, у ході якого встановлено наступне.

2 листопада 2010 р. Генеральною прокуратурою України стосовно Ю. Луценка і Л. Приступлюка було порушено кримінальну справу спочатку за ч.3 ст.191 КК України та в подальшому дії Ю. Луценка перекваліфіковано на ч.5 ст.191, ч.3 ст.365 КК України. Запобіжним заходом обрано– підписку про невиїзд.

Проте 26 грудня працівниками спецпідрозділу “Альфа” Служби безпеки Укра­їни і Генеральної прокуратури його було затримано та наступного дня відповідно до постанови Печерського районного суду м.Києва взято під варту.

Наразі цю постанову суду адвокатом І. Фоміним оскаржено в апеляційному порядку до Апеляційного суду м.Києва з мотивів істотних порушень вимог КПК України під час затримання та арешту Ю. Луценка. Крім того, Уповноваженим з прав людини з’ясовано, що до Апеляційного суду м.Києва надійшло клопотання 29 народних депутатів України про готовність взяття Ю. Луценка на поруки. Зокрема, у ньому зазначається, що депутати мають намір надати письмові зобов’язання про те, що вони гарантують явку обвинуваченого до органу, в провадженні якого знаходиться справа.

Уповноважений з прав людини звертає увагу на те, що понад десять останніх років Україна залишається лідером в Європі за кількістю арештів. І хоча відпо­відно до європейських стандартів ми передали функцію щодо вирішення пи­тання про обрання запобіжного заходу від прокурорів судам, ситуація, на жаль, кардинально не змінилася.

На цьому неодноразово наголошував і Європейський суд з прав людини. Зо­крема, у справі “Москаленко проти України” від 20 травня 2010р. Суд зазначив, що обвинувачена особа повинна завжди звільнятися до суду, крім випадків, коли держава може пред’явити відповідні та достатні підстави виправдання тримання під вартою. При цьому звернуто увагу, що національні суди України недостатньо мотивують необхідність арешту особи, а тяжкість злочину досить часто визна­чають головним критерієм.

Уповноважений з прав людини вважає, що арешт є найбільш суворим за­побіжним заходом і повинен застосовуватися лише у виключних випадках та суворій відповідності з вимогами КПК України. Безпідставне взяття особи під варту призводить до моральних і фізичних страждань людини, її близьких і рідних, нехтування конституційним правом на свободу та особисту недотор­канність, честь і гідність.

У зв’язку з вищевикладеним, керуючись ст.101 Конституції України, ст.3 За­кону України “Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини”, прошу долучити це звернення до матеріалів справи для розгляду питання про зміну Ю. Луценку запобіжного заходу на не пов’язаний з позбавленням волі.

4.01.2011 р.

 Н. Карпачова