Укр. | Рус. | Eng

  

Гаряча лінія: 044-253-75-89, 0800-50-17-20
Захист персональних даних: 253-11-35, 253-53-94

 

Листи та звернення

Звернення до Голови Апеляційного суду м. Києва А.В. Чернушенко щодо захисту права на свободу та особисту недоторканність Корнійчука Євгена Володимировича

 

Голові Апеляційного суду м.Києва

А . В. Чернушенку

ЗВЕРНЕННЯ

Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини

Під час відвідування мною 28 грудня 2010р. відповідно до п.8 ст.13 Закону Укра­їни “Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини” ІТТ ГУ МВС України в м.Києві до мене за захистом права на свободу та особисту недоторканність звернувся Корнійчук Євген Володимирович, донедавна перший заступник Міністра юстиції України, член Комітету з питань правосуддя з грудня 2007 р.

22 грудня 2010р. його було затримано Генеральною прокуратурою України за підозрою у вчиненні злочину, передбаченого ч.3 ст.365 КК України, і постановою Печерського районного суду міста Києва взято під варту.

Зокрема, у зверненні Корнійчук Є.В. зазначає, що його було затримано без­підставно, оскільки факти, які стали підставою для його затримання, були пред­метом розгляду судів усіх рівнів, і в порушенні кримінальної справи стосовно нього було відмовлено. До того ж він має постійне місце роботи і місце прожи­вання, є єдиним годувальником сім’ї, в якій виховується троє малолітніх дітей, в органах досудового слідства є всі дані про його особу, які не дають підстав для побоювання, що він ухилиться від слідства або виконання процесуальних рішень та зможе перешкоджати встановленню істини в справі або переховуватиметься від слідства та суду.

Крім того, Корнійчук Є.В. повідомив, що його дружина народила дитину в день його затримання і через стрес перебуває у тяжкому психологічному стані, що впливає як на її фізичний стан, так і на стан новонародженої дитини, яка внаслідок цього доставлена в реанімаційне відділення НДСЛ “Охматдит”.

На думку Уповноваженого з прав людини, з огляду на те, що відповідно до ви­мог ст.155 КПК України та роз’яснень Пленуму Верховного Суду України, даних у п.3 постанови № 4 від 25.04.2003р. з наступними змінами, запобіжний захід у вигляді взяття під варту застосовується лише за наявності вагомих підстав, якщо інші, менш суворі запобіжні заходи можуть не забезпечити виконання обвинува­ченим процесуальних обов’язків і належної поведінки (а щодо Корнійчука Є.В. таких підстав не наведено навіть у протоколі затриманого як підозрюваного), і з урахуванням сімейного становища затриманого, збігу тяжких обставин зі станом здоров’я його дружини і дитини, спричиненого його затриманням, є підстави вважати обрання такого суворого запобіжного заходу невиправданим.

Уповноважений з прав людини звертає увагу на те, що понад десять останніх років Україна залишається лідером в Європі за кількістю арештів. І хоча відпо­відно до європейських стандартів ми передали функцію щодо вирішення пи­тання про обрання запобіжного заходу від прокурорів судам, ситуація, на жаль, кардинально не змінилася.

На цьому неодноразово наголошував і Європейський суд з прав людини. Зо­крема, у справі “Москаленко проти України” від 20 травня 2010 р. Суд зазначив, що обвинувачена особа повинна завжди звільнятися до суду, крім випадків, коли держава може пред’явити відповідні та достатні підстави виправдання тримання під вартою. При цьому звернуто увагу, що національні суди України недостатньо мотивують необхідність арешту особи, а тяжкість злочину досить часто визна­чають головним критерієм цього.

Уповноважений з прав людини вважає, що арешт є найбільш суворим за­побіжним заходом і повинен застосовуватися лише у виключних випадках і відповідності з вимогами КПК України та прецедентній практиці Європей­ського суду з прав людини. Безпідставне взяття особи під варту призводить до моральних і фізичних страждань людини, її близьких і рідних, нехтування кон­ституційним правом на свободу та особисту недоторканність, честь і гідність.

На підставі викладеного, керуючись статтями 13, 17 Закону України “Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини”, прошу дати доручення  про долучення цього звернення до матеріалів справи та змінити Корнійчуку Є.В. запобіжний захід на не пов’язаний з позбавленням волі.

12.01.2011 р.

Н. Карпачова