Укр. | Рус. | Eng

  

Гаряча лінія: 044-253-75-89, 0800-50-17-20
Захист персональних даних: 253-11-35, 253-53-94

 

Листи та звернення

Подання Президентові України В. Ф. Януковичу про необхідність внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2011 рік”

 

Президентові України

В. Ф. Януковичу

ЗВЕРНЕННЯ

Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини

До Уповноваженого з прав людини продовжують надходити численні звер­нення від громадян, які внаслідок інфляції та інших обставин втратили грошові заощадження, поміщені в установи Ощадного банку СРСР та державного стра­хування СРСР в період до 2 січня 1992р., а також в установи Ощадного банку України та колишнього Укрдержстраху протягом 1992–1994 р.

У жовтні 2001р. за конституційним поданням Уповноваженого з прав людини Конституційний Суд України визнав право власності громадян на ці заощаджен­ня, а також право вимагати повернення державою відновленої та проіндексованої суми вкладу.  

Порядок повернення державою згаданих коштів встановлений Законом Украї­ни “Про державні гарантії відновлення заощаджень громадян України”, згідно з яким компенсація громадянам втрат від знецінення грошових заощаджень про­водиться в грошовій формі за рахунок Державного бюджету та інших формах відповідно до чинного законодавства. Кошти для компенсації визначаються в Державному бюджеті окремою статтею, а порядок проведення компенсаційних виплат, у тому числі перерахування коштів з Державного бюджету України уста­новам Ощадного банку України та колишнього Укрдержстраху, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Законом України “Про Державний бюджет України на 2010 рік” було передбачено 250 млн грн на виплату компенсації втрат від знецінення грошових заощаджень. Проте порядок проведення таких виплат так і не був затверджений Кабінетом Міністрів України.

У 2011 р. кошти на компенсаційні виплати по заощадженнях взагалі не перед­бачені.

Не виконуються й вимоги Закону України “Про державні гарантії відновлення заощаджень громадян України” щодо компенсації грошових заощаджень грома­дян України, які були поміщені в установи Ощадного банку України та колишнього Укрдержстраху протягом 1992–1994 р. і які знаходилися на рахунках цих установ не менше одного повного календарного в період 1992–1995 р.

Великі нарікання висловлюють у своїх зверненнях і громадяни колишніх республік Радянського Союзу, які розмістили свої заощадження в установах Ощадного банку, що діяли на території України, адже за законом і вони мають право на компенсації.

У грудні 2004р. у своєму виступі на сесії Міжпарламентської асамблеї Спів­дружності Незалежних Держав у м.Санкт-Петербурзі я пропонувала винести це питання на обговорення саміту глав держав СНД. Сесія підтримала таку пропозицію, однак до цього часу питання повернення трудових заощаджень громадянам колишнього СРСР залишається не врегульованим.

У прикінцевих положеннях Закону України “Про Державний бюджет України на 2011 рік” Кабінету Міністрів України доручено: “За результатами виконання Державного бюджету України за січень–червень 2011р. з урахуванням стану соціально-економічного розвитку України внести на розгляд Верховної Ради України пропозиції щодо збільшення видатків державного бюджету на забез­печення першочергових функцій держави, включаючи заходи щодо поступової компенсації громадянам втрат від знецінення грошових заощаджень та на оплату комунальних послуг бюджетними установами відповідно до прийнятих рішень щодо тарифів на комунальні послуги”.

Враховуючи викладене, прошу дати доручення Кабінету Міністрів України передбачити при внесенні змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2011 рік” видатки на компенсації громадянам України і країн СНД втрат від знецінення грошових заощаджень.

30.03.2011 р.

Н. Карпачова