Укр. | Рус. | Eng

  

Гаряча лінія: 044-253-75-89, 0800-50-17-20
Захист персональних даних: 253-11-35, 253-53-94

 

Листи та звернення

Звернення Генеральному прокуророві України В. П. Пшонці щодо порушення права екс-Міністра внутрішніх справ України Ю. В. Луценка на свободу та особисту недоторканність

 

Генеральному прокуророві України

В. П. Пшонці

ЗВЕРНЕННЯ

Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини

Відповідно до ст.101 Конституції України, ст.17 Закону України “Про Уповно­важеного Верховної Ради України з прав людини” здійснюється провадження Уповноваженого з прав людини за зверненням народних депутатів України та низки громадських організацій щодо порушення права екс-Міністра внутріш­ніх справ України Ю. В. Луценка на свободу та особисту недоторканність.

4 травня 2011 р. під час моніторингу стану дотримання прав ув’язнених у Київському слідчому ізоляторі Уповноважений з прав людини зустрілася безпо­середньо у камері з Ю. В. Луценком. Під час розмови він повідомив, що запо­біжний захід йому обрано необґрунтовано, продовження термінів перебування під вартою здійснювалося без урахування усіх обставин справи та даних про його особу. Зокрема, він зазначив, що на сьогодні відсутній головний аргумент слідства, який став підставою для його арешту,  – тривале ознайомлення з матеріалами справи. Ю. В. Луценко повідомив, що з матеріалами справи він повністю ознайомився, що підтверджується і постановою Апеляційного суду м.Києва від 21 квітня 2011 р. про продовження строку тримання його під вартою до 5 місяців.

Уповноважений з прав людини вважає необґрунтованим посилання у зазначе­ній постанові суду як на підставу для продовження терміну тримання під вартою невиконання захисниками та обвинуваченим Л. В. Приступлюком вимог статей 218–220 КПК України. Йдеться про процесуальну поведінку інших учасників процесу, а тому до них слідчим повинні застосовуватися індивідуальні заходи впливу.

Крім того, захисники Ю. В. Луценка – І. Ю. Фомін, В. В. Орлов, І. С. Луценко відмовилися знайомитися з матеріалами справи, звернувшись до Генеральної прокуратури України з заявою-клопотанням 4 травня 2011 р.

Під час особистого прийому Ю.В. Луценко також зазначив, що чинити слід­ству які-небудь перешкоди або ж ухилятися від нього він не має наміру.

У матеріалах справи є дані про те, що Ю.В. Луценко одружений, має двох ді­тей (один з яких неповнолітній), позитивно характеризується за місцем роботи та проживання, є активним громадським та політичним діячем.

Також під час розгляду Апеляційним судом м.Києва питання про про­довження терміну тримання під вартою до суду звернулися з клопотанням про взяття його на поруки 65 народних депутатів України та Герой України Л. Г. Лук’яненко.

Через такі дії слідчих органів та суду Ю. В. Луценко був змушений звернутися до Європейського суду з прав людини про порушення ст.5 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо права на свободу та особисту не­доторканність. Наразі справа знаходиться на стадії комунікації, їй надано пріо­ритет у розгляді та Європейський суд звернувся до Уряду України щодо надання пояснень з обставин затримання та арешту Ю. В. Луценка.

Також Уповноваженим з прав людини було з’ясовано, що 28квітня 2011 р. на знак протесту проти необґрунтованого тримання його під вартою Ю. В. Луценко оголосив голодування.

У зв’язку з цим, керуючись ст.101 Конституції України, статтями 3, 13, 17 За­кону України “Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини”, прошу дати доручення розглянути можливість зміни Ю. В. Луценку запо­біжного заходу на не пов’язаний з триманням під вартою.

Про результати прошу поінформувати Уповноваженого з прав людини.

6.05.2011 р.

Н. Карпачова