Укр. | Рус. | Eng

  

Гаряча лінія: 044-253-75-89, 0800-50-17-20
Захист персональних даних: 253-11-35, 253-53-94

 

Зустріч Уповноваженого Верховної з прав людини із регіональним консультантом Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) з питань ювенальної юстиції паном Деном О’Доннеллом, представниками Представництва ЮНІСЕФ в Україні та Інституту законодавства Верховної Ради України

Зустріч Уповноваженого Верховної з прав людини із регіональним консультантом Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) з питань ювенальної юстиції паном Деном О’Доннеллом, предиками Представництва ЮНІСЕФ в Україні та Інституту законодавства Верховної Ради України.

У Секретаріаті Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини відбулася зустріч із регіональним консультантом Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) з питань ювенальної юстиції паном Деном О’Доннеллом, представниками Представництва ЮНІСЕФ в Україні та Інституту законодавства Верховної Ради України. Сторони зосередилися передусім на перспективах створення в Україні ювенальної юстиції.

Як зазначалося під час зустрічі, Уповноважений з прав людини Ніна Карпачова постійно наполягає на вирішенні цього нагального питання. Адже з набранням чинності у 1991 році Конвенції ООН про права дитини наша країна взяла на себе зобов’язання щодо запровадження відповідної системи ювенальної юстиції, як передбачено проектом загальнодержавної програми "Національний план дій щодо реалізації Конвенції ООН про права дитини\" на період до 2016 року.

Омбудсман занепокоєна тим, що й досі не прийняті відповідні законодавчі акти, відсутні ювенальні суди, які розглядали б винятково справи щодо захисту прав дітей, зокрема стосовно їх обвинувачення у скоєнні злочинів. На теренах України ще на початку минулого століття діяли так званні дитячі суди, однак з часом цей досвід було втрачено.

Попри запровадження спеціалізації суддів, які розглядають справи про злочини неповнолітніх, створення Консультативної ради з питань ювенальної юстиції, реалізацію окремих пілотних проектів у контексті існуючих концепцій ювенальної юстиції, на жаль, сьогодні не можна говорити про рішучі кроки держави у вирішенні цього питання.

Уповноважений з прав людини переконана, що цей процес обов’язково повинен супроводжуватися комплексним розв’язанням найважливіших дитячих проблем, зокрема подолання дитячої безпритульності та бездоглядності, викорінення найгірших форм дитячої праці, в тому числі залучення дітей до проституції та порнографії, насильства над дітьми та жорстокості самих дітей тощо.

Водночас, на думку Ніни Карпачової, потрібно реформувати систему соціального супроводу неблагополучних сімей, яких нині в країні близько 80 тисяч, створити базу даних "дітей вулиці" та вживати ефективних заходів для негайного облаштування таких дітей.

Особливою турботою Уповноваженого є діти, які перебувають у конфлікті з законом. Обудсман переконана, що держава повинна створити всі умови для їхнього нормального життя, а не починати дбати про них, коли ті вже опинилися за ґратами.

Під час зустрічі в Секретаріаті Уповноваженого наголошувалося, що для якнайшвидшого запровадження ювенальної юстиції в Україні слід об’єднати зусилля всіх зацікавлених державних органів та неурядових організацій, а також практично реалізувати домовленості з Представництвом ЮНІСЕФ в Україні щодо спільного мініторингу відповідності національного законодавства положенням міжнародних актів стосовно захисту прав дітей, зокрема тих, які перебувають в умовах ізоляції від суспільства, широкої роз’яснювальної роботи про необхідність запровадження ювенальної юстиції. 30.05.2008р