Укр. | Рус. | Eng

  

Гаряча лінія: 044-253-75-89, 0800-50-17-20
Захист персональних даних: 253-11-35, 253-53-94

 

прес-релізи

2018
березня
ПнВтСрЧтПтСбНд
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Валерія Лутковська: «При реалізації НПМ ми зобов’язані оперативно реагувати на нові виклики, які формує ситуація у державі»

Про це Уповноважений Верховної Ради України з прав людини заявила під час П’ятої  східноєвропейської  НПМ-конференції, що проходила у Львові.

«Вже два роки  як в Україні створений та ефективно працює національний превентивний механізм. Однак наразі в його реалізації існують нові серйозні проблеми та виклики, такі, як наприклад, окупація АР Крим та проведення антитерористичної операції на Сході України, що кардинально впливають на становище людей у місцях несвободи на  цих територіях, і на які ми повинні оперативно реагувати», – зазначила Валерія Лутковська.

Представник Уповноваженого з питань реалізації національного превентивного механізму Юрій Бєлоусов під час свого виступу детально зупинився на досягненнях та проблемах становлення НПМ в Україні. За його інформацією, з початку запровадження НПМ спільно з громадськими незалежними моніторами було здійснено понад 550 моніторингових візитів до місць несвободи в Україні, розроблено чек-листи для моніторингу місць несвободи, залучено та навчено 150 громадських моніторів. За результатами поданих актів реагування Уповноваженого, що були підготовлені за результатами візитів НПМ, було привернуто увагу до таких питань як використання гамівних сорочок до клієнтів психіатричних лікарень та психоневрологічних інтернатів, скасування необґрунтованих обмежень щодо осіб, які відбувають покарання, транспортування осіб до судових установ тощо.

Регіональний офіцер з питань реалізації НПМ у країнах Європи та Азії Асоціації з попередження катувань  Ева Шерго  (Швейцарія) у своїй презентації надала цікаві статистичні дані щодо заснування і діяльності НПМ у різних країнах світу. Так, перший НПМ був запроваджений у 2005 році у Швеції, останній – нещодавно у Фінляндії (8 жовтня 2014 року). Вона зазначила, що діяльність і практика реалізації національних превентивних механізмів країн дуже різні. Це є унікальними напрацюваннями і досвідом кожної країни. Проте головними досягненнями впровадження превентивних механізмів загалом можна назвати те, що нарешті з’явився доступ до місць несвободи, які до цього були закриті і не цікаві навіть для контролюючих органів влади у державі. Окрім цього, збільшилася загальна обізнаність суспільства щодо ситуації з дотримання прав людини у таких закладах. Також ми можемо спостерігати поступову зміну умов утримання і приведення до міжнародних стандартів режиму перебування людей, які там знаходяться. Відповідно змінюються і норми національного законодавства країн, де діє НПМ. Наразі перед Комітетом з протидії тортур і всіма спеціалістами, які працюють у цій сфері, стоїть нагальна потреба налагодження діалогу між НПМами різних країн задля обміну досвідом.

П’ята  східноєвропейська  НПМ-конференція була організована Харківським інститутом соціальних досліджень у співпраці з Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини та за фінансової підтримки Координатора проектів ОБСЄ в Україні. Цього разу конференція зібрала близько 50 учасників з Великобританії, Польщі, Німеччини, Швейцарії, Грузії, Казахстану та України.