Укр. | Рус. | Eng

  

Гаряча лінія: 044-253-75-89, 0800-50-17-20
Захист персональних даних: 253-11-35, 253-53-94

 

Державі не варто економити на запобіганні та протидії насильству в сім’ї


На цьому наголосив керівник регіонального представництва Уповноваженого з прав людини у Житомирській області Петро Грибан під час прес-конференції з нагоди відкриття обласного етапу Всеукраїнської акції «16 днів проти насильства», що відбулася в прес-центрі Житомирської обласної державної адміністрації.

«Забезпечення права наших громадян на якісні соціальні послуги  безпосередньо залежить від роботи центрів соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді,  яка має  забезпечуватися  державою повною мірою», - переконаний керівник регіонального представництва Уповноваженого.

Петро Грибан поінформував присутніх про те, що проведений Уповноваженим моніторинг засвідчив відсутність дійової системи спільних дій відповідального за реалізацію державної політики щодо запобігання насильству в сім'ї служби у справах дітей, центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, а також  відповідного підрозділу органу внутрішніх справ у випадку виявлення факту насильства стосовно жінки або чоловіка.

З огляду на зазначене, Уповноважений з прав людини вважає за до­цільне розробку єдиного нормативно-правового акта з чітко ви­значеним поетапним алгоритмом дій відповідальних органів та установ, порядком їх взаємодії у випадку виявлення факту насиль­ства в сім ї.

Регіональний представник Уповноваженого звернув увагу на неналежний стан надання допомоги особам, які постраждали від фізичного, сексуального, психологічного чи матеріального  насильства в сім'ї.

Зокрема, на території області діє лише один центр соціально-психологічної допомоги, який в умовах цілодобового стаціонару здатний надавати допомогу особам, які постраждали від насильства в сім'ї та потребують тимчасового притулку. Такий центр розташований в обласному центрі й скористатися його послугами можуть переважно жителі міста.

Як наслідок, на фоні понад 3 тис. зафіксованих випадків насильства в сім'ї лише 4 сім'ї протягом 2014 р. було направлено до центру соціально-психологічної допомоги.

Петро Грибан привернув увагу також до сталої практики надання допомоги особі, яка постраждала від насильства в сім’ї, без одночасного застосування корекційних програм до особи, яка вчинила насильство. Така практика не забезпечує припинення насильства в сім’ї та не мінімізує загрозу повторного його вчинення.

Не менш важливим є й перегляд норм, що встановлюють відповідальність за вчинення насильства в сім'ї. Міжнародні стандарти і передо­ві практики підкреслюють важливість прийняття законодавчого підходу, що охоплює криміналізацію усіх форм насильства щодо жі­нок та ефективного переслідування і покарання кривдників. Напри­клад, Конвенція Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами пря­мо передбачає, що держава повинна забезпечити, щоб деякі кон­кретні акти насильства щодо жінок і побутового насильства були криміналізовані.