Укр. | Рус. | Eng

  

Гаряча лінія: 044-253-75-89, 0800-50-17-20
Захист персональних даних: 253-11-35, 253-53-94

 

прес-релізи

2018
березня
ПнВтСрЧтПтСбНд
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

На контролі Уповноваженого - практика застосування норм КПК в сфері захисту прав людини

 

Працівниками відділу спеціальних проваджень Секретаріату Уповноваженого спільно з представниками Асоціації УМДПЛ Вадимом Пивоваровим, Валерією Коломієць та Юрієм Франківим, які діяли на підставі окремих доручень Уповноваженого, за підтримки координатора ОБСЄ в Україні було проведено низку заходів з метою вивчення практики застосування норм КПК в сфері захисту прав людини на початковій стадії досудового розслідування. Зокрема, при затриманнях осіб, підозрюваних у вчиненнях злочинів, без ухвали слідчого судді, суду.

У ході проведення заходів були відвідані:

- Пустомитівський ізолятор тимчасового тримання, у якому тримаються особи, затримані Сихівським РВ;

- виправні колонії, в яких відбувають покарання особи, які затримувалися Сихівським райвідділом міліції;

- Львівський слідчий ізолятор;

- прокуратура Сихівського району;

- Сихівський райвідділ міліції;

- Львівський Центр безоплатної вторинної правової допомоги.

В ході відвідувань отримані матеріали стосовно осіб, затриманих слідчими Сихівського РВ без ухвали суду за період з 1 березня по 1 листопада 2014 року, вивчена службова документація, отримані необхідні свідчення.

При опрацюванні отриманих матеріалів увага приділялася дотриманню та забезпеченню прав людини слідчими Сихівського РВ, працівниками прокуратури Сихівського району та слідчими суддями, дотичними до того чи іншого затримання.  

В результаті вивчення зібраних матеріалів виявлено низку порушень як кримінального процесуального законодавства України, так і   норм міжнародного права, відображених у рішеннях Європейського суду з прав людини.  Серед них:

- неправомірні затримання осіб без ухвали слідчого судді суду;

- порушення вимог Кримінального процесуального кодексу України при складенні протоколів;

- маніпуляції з фактичним часом та обставинами затримання осіб, в результаті чого створюється можливість безкарно порушувати встановлені законом процесуальні строки, після закінчення яких особа підлягає негайному звільненню;

- проведення обшуків затриманих осіб з порушенням норм Кримінального процесуального кодексу України та загальних засад кримінального провадження щодо поваги до людської гідності;

- порушення права на правову допомогу на початковій стадії досудового розслідування.

За результатами провадження Генеральному прокурору України внесене подання Уповноваженого для проведення розслідування за виявленими порушеннями та належного реагування, а також вжиття заходів з метою недопущення таких порушень у подальшому.

Наразі готуються подання Уповноваженого до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України та Вищої ради юстиції України щодо невиконання слідчими суддями загальних обов’язків суддів щодо захисту прав людини. Напрацьовуються матеріали для подання Уповноваженого до Вищого спецiалiзованого суду України з розгляду цивiльних i кримiнальних справ для врахування при проведені узагальнення практики застосування суддями норм КПК в сфері захисту прав людини на початковій стадії досудового розслідування.