ЗМІ

Ассоциация УМСПЧ: Украинский омбудсмен настаивает - от права силы следует вернуться к силе права (укр.)

Уповноважений з прав людини висловлює глибоке занепокоєння у зв’язку зі зростанням тиску на активістів громадянського суспільства, численними повідомленнями про вчинення нападів на учасників та організаторів мирних акцій протесту, журналістів, а також фактами пошкодження їх майна та власності.

За період з 30 листопада 2013 року до Секретаріату Уповноваженого надійшли десятки звернень стосовно:

 - вчинення нападів на організаторів або співорганізаторів та активістів місцевих протестних акцій у Феодосії, Івано-Франківську, Дніпропетровську, Харкові, Житомирі, Тернополі;

 - пошкодження майна та автомобілів, що належать активістам протестних акцій, у Сімферополі, Луганську, Ужгороді, Одеській області та Харкові;

 - жорстокого побиття журналістів та представників ЗМІ у Києві, Київській області, Житомирі.

Повідомлення, звернення та інформацію, що надійшла від представників правозахисних організацій стосовно цих подій, долучено до відповідних проваджень стосовно порушення прав на мирні зібрання, свободу вираження поглядів, одержання і поширення інформації, життя та особисту недоторканність, які перебувають під моїм особистим контролем.

Представники інститутів громадянського суспільства, правозахисна спільнота справедливо зазначають, що вказані факти сприймаються у суспільстві як свідчення можливої реалізації стратегії залякування активістів мирних протестних акцій. На жаль, безкарність винних у вчиненні цих протиправних дій лише посилює й утверджує цю думку в суспільстві.

У зв’язку з цим я звертаюсь до Генерального прокурора України та Міністра внутрішніх справ України з вимогою забезпечити проведення ефективних, об’єктивних та прозорих розслідувань усіх справ, пов’язаних із нападами на журналістів та активістів мирних протестних акцій, пошкодженням їх майна та автомобілів, і притягнути до відповідальності винних осіб. Адже безкарність провокує та породжує нові злочини.

Водночас, звертаю увагу журналістів, громадських активістів та працівників ЗМІ на неприпустимість порушення права на приватність та розголошення персональних даних. Слід завжди пам’ятати, що за будь-яких обставин до винесення вироку судом особа є невинуватою. Відтак, розповсюдження повідомлень про вину тих чи інших осіб у вчиненні протиправних дій, поєднане з оприлюдненням їх персональних даних, не лише порушує норми журналістської етики, але й містить ознаки кримінального діяння.

Висловлюю вдячність усім громадським об’єднанням та правозахисникам, які спільно з працівниками Секретаріату Уповноваженого активно працюють в рамках механізму інформаційної комунікації в форматі «Громадські активісти – Офіс Уповноваженого – МВС». У ці дні у тісній співпраці з представниками інститутів громадянського суспільства працівники Секретаріату Уповноваженого у режимі цілодобового чергування оперативно опрацьовують інформацію, яка надходить від громадських активістів, збирають та вивчають деталі подій.

Закликаю всіх учасників масових акцій та громадських активістів незалежно від їх громадських, політичних або геополітичних вподобань утримуватись від насилля по відношенню до опонентів та закликів до насильницьких дій, адже перемагає не сила, а ідеї.

Від права сили слід повернутись до сили права.

Асоціація УМДПЛ